Wczytuję dane...

Jak zapewnić bezpieczeństwo i wygodę dziecku podczas jazdy autem?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w czasie podróży samochodem to priorytet dla każdego rodzica. Jeżeli jesteś świadomym użytkownikiem ruchu drogowego i wiesz, że nawet krótkie przejazdy niosą za sobą ryzyko wypadku, z pewnością stosujesz podstawowe środki bezpieczeństwa zapewniające ochronę Twoim najbliższym. Sprawdź, czy zadbałeś o każdy detal.

Fotelik samochodowy i pasy to podstawa

Foteliki dziecięce zmniejszają ryzyko śmiertelnych obrażeń niemowląt i małych dzieci odpowiednio o 71% i 54% według statystyk prowadzonych przez American Automobile Association. Z kolei starsze dzieci są o 50% mniej narażone na śmiertelne lub poważne obrażenia, gdy mają zapięte pasy. Niezależnie czy planujesz krótką czy długą podróż nie zapomnij o tych środkach bezpieczeństwa.

Prawidłowa instalacja fotelika samochodowego

Nieprawidłowo zainstalowane foteliki nie chronią małych pasażerów w odpowiedni sposób. Przed montażem fotelika warto zapoznać się zarówno z instrukcją obsługi pojazdu, jak i opisem producenta fotelika. Jeśli nie jesteś pewien, poproś profesjonalistę o montaż tego akcesorium samochodowego.

Fotelik dziecięcy – wyłącznie nowy model

Chociaż przeszukiwanie internetowych ogłoszeń w celu znalezienia niedrogiego używanego fotelika samochodowego jest kuszące, nie warto ryzykować. Jeżeli fotelik samochodowy uległ wypadkowi lub został uszkodzony w inny sposób, może to zagrozić bezpieczeństwu dziecka. Niestety nie da się tego zweryfikować wizualnie. Co więcej, foteliki samochodowe nie są wiecznotrwałe. Z biegiem czasu materiał, z którego są wykonane, może się zużywać. Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, najlepiej kupować nowe akcesoria.

Unikaj dodatków

Celem fotelika samochodowego jest utrzymanie dziecka w stabilnej pozycji w razie wypadku. Powstrzymaj się od używania jakiejkolwiek odzieży, która mogłaby spowodować poluzowanie uprzęży, takiej jak obszerny płaszcz zimowy lub ciężki koc pod uprzężą. Wszystkie dodatki zmniejszają skuteczność działania fotelika.