Wczytuję dane...

Jak zabawki interaktywne wpływają na rozwój dzieci?

Zabawa jest obecna w życiu dziecka od kołyski. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane zabawki przynoszą wiele korzyści dla prawidłowego rozwoju malucha. Interaktywne zabawki zostały stworzone, aby nie tylko bawić, ale również pomagać dzieciom w nabywaniu nowych umiejętności. Stymulują prawie wszystkie zmysły, czyli wzrok, słuch oraz dotyk. 

Zalety interaktywnych zabawek

Dzieci uwielbiają zabawki interaktywne za to, że mówią, poruszają się grają lub świecą na różne kolory. Świetna zabawa przynosi również korzyści dla prawidłowego rozwoju. W ten sposób najmłodsi uczą się wypowiadać pierwsze słowa, wymieniają nazwy zwierząt, roślin, uczą się liczenia, kolorów i kształtów. 

Zabawki interaktywne dla dzieci utrwalają pamięć oraz pomagają opanować procesy przyczynowo – skutkowe. Dzięki nim maluch zaczyna dostrzegać, że dana sytuacja lub stan nie pojawia się bez powodu. Po wielu próbach rozumie, że po naciśnięciu przycisku zaczyna na przykład wydawać jakiś dźwięk. W końcu uczy się świadomie obsługiwać zabawkę. Ponadto wszystkie dowody wskazują na to, że dzieci najbardziej efektywnie uczą się poprzez rozrywkę, ponieważ sprawia im to radość i nie czują przymusu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze interaktywnej zabawki?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo malucha. Każda zabawka musi być dopasowana do wieku dziecka oraz jego możliwości. Najmłodsze dzieci mają tendencję wkładania przedmiotów do ust, dlatego zabawka nie powinna zawierać niewielkich elementów, które mogą zostać połknięte. Muszą składać się z bezpiecznych i nieszkodliwych materiałów.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy posiadają obowiązkowe atesty. Najlepiej, aby zabawka nie wydawała zbyt głośnych i nagłych dźwięków, które mogą przestraszyć i zniechęcić do siebie najmłodszych. Zabawki dla maluchów powinny wzbudzać ciekawość i zainteresowanie. Starsze dzieci, które potrafią już mówić, dzięki zabawkom interaktywnym mogą opanować podstawy liczenia, rozróżnianie kolorów oraz nazw. Rozsądnie dopasowana zabawka interaktywna może odegrać dużą rolę w rozwoju dziecka.