Wczytuję dane...

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy rowerem?

Jazda na rowerze to duża frajda dla dzieci w każdym wieku. Mimo że jest to zabawa, dzieci nie zawsze są na one tyle uważne, aby przewidzieć potencjalne ryzyko (najczęściej związane z bolesnym upadkiem). Dlatego warto wiedzieć, jak poprawić bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Wszystkie niezbędne przedmioty mające za zadanie ochronić dziecko znajdziemy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Zadbaj o zabezpieczenie w razie upadku

Oczywiście każdy rowerzysta, nawet ten najmłodszy, powinien być zaopatrzony w kask, który w razie upadku lub zderzenia będzie chronił głowę przed urazem. Kaski dla dzieci dostępne są w różnych rozmiarach. Nie będzie więc problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu dla dziecka 3 – letniego, jak i 10 – letniego. Ponadto warto zadbać o zabezpieczenie kolan, łokci i rąk, które najczęściej ulegają obtarciom nawet podczas lekkiego upadku z roweru. Dlatego dobrym rozwiązaniem są ochraniacze oraz rękawiczki na dłonie.  Po odpowiednim przygotowaniu warto zachęcać najmłodszych do aktywności, jaką są rowerki dla dzieci. Sklep z rowerami lub akcesoriami dla dzieci to miejsce, w którym bez problemu znajdziemy odpowiednie ochraniacze, kaski oraz odblaski, dzięki którym dziecko będzie bezpieczne podczas jazdy o zmroku.

Widoczność na drodze

Ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dziecka na drodze jest jego widoczność. Dlatego niezbędne jest wyposażenie roweru w światła odblaskowe zarówno w przedniej, jak i tylnej części. Dzięki temu po zmroku dziecko będzie dobrze widoczne. Oprócz standardowych świateł rower można wyposażyć w inne gadżety odblaskowe takie jak odblaskowe naklejki lub magnesy. Można również wyposażyć dziecko w kamizelkę odblaskową lub t-shirt, który w nocy będzie obijał światła, zapewniając widoczność młodego rowerzysty.

Dopasowanie parametrów roweru

Na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy ma wpływ również odpowiednio wyregulowany rower. Oznacza to, że wysokość siodełka oraz kierownicy powinna być dopasowana do wzrostu dziecka. Warto zatem przed pierwszą jazdą dokonać regulacji roweru. Tylko wtedy jazda będzie bardziej stabilna, a dziecko łatwiej uniknie wywrócenia się.